Menu
Blagdanski Vrtlog: Kako Preživjeti i Uživati u Blagdanima Bez Stresa
Blagdanski Vrtlog: Kako Preživjeti i Uživati u Blagdanima Bez Stresa

Blagdani su pred vratima, a s njima dolazi vrijeme radosti, okupljanja s najmilijima, no s tim divnim trenucima domaćice imaju jako puno stresa! Dok ostali ukućani uživaju u blagdanskom okruženju, domaćice se često suočavaju s brojnim obavezama: kuhanje, čišćenje, kupovina poklona, pečenje kolača, dekoracije, organizacija i planiranje. U ovom članku istražit ćemo zašto smo pod stresom tijekom blagdana, kako se nositi s tim izazovima da bismo uživali u ovom posebnom razdoblju.

Zašto se osjećamo pod stresom tijekom blagdana?

1. Povećani zahtjevi i očekivanja

Blagdani često donose dodatne obaveze i zadatke koje trebamo obaviti, kako od strane okoline tako i od nas samih. Često si same stvorimo pritisak s previše sitnica za koje mislimo da će nas usrećiti, ali dok ih obavljamo u biti izgaramo od stresa i nezadovoljstva. Očekujemo od sebe da budemo savršene domaćice koje pripremaju savršene obroke i osiguravaju da svi budu zadovoljni.

Ova očekivanja mogu stvoriti pritisak koji dovodi do stresa. Zaboravite na savršenstvo, to je nemoguće postići, nepotrebno je opterećivati se prolaznim stvarima, važno je uživati ​​u trenutku. Zapamtite samo je Bog savršen u svojoj milosti.

2. Financijski pritisak

Kupovina poklona, hrana za blagdanske obroke i putovanja mogu značajno opteretiti naš budžet. Mnoge domaćice brinu o tome kako će pokriti sve troškove, što dodatno povećava stres tijekom blagdanskog razdoblja.

Skratite sve na minimum, ne pretjerujte sa skupim poklonima, dovoljne su male sitnice, geste ljubavi i zahvalnosti. Napišite čestitku iz srca i dajte djeci da ih oslikaju. Takvi pokloni su puno vrjedniji djedovima i bakama od bilo kojeg poklona.

Ne pripremajte prevelike količine hrane, pogotovo ako niste kod kuće tih dana. Detaljnim planiranjem možete uštedjeti novac i smanjiti bacanje hrane.

3. Organizacijski izazovi

Planiranje blagdanskih aktivnosti zahtijeva puno vremena i organizacije. Od kupovine do kuhanja i čišćenja, sve to može biti iscrpljujuće i dovesti do osjećaja preopterećenosti.

Planiranje je ključ uspjeha, stavite sve na papir:

  • ispišite kada ste kući ili vam netko dolazi ( optimiziramo količine hrane)
  • kada idete negdje (npr. na ručak kod roditelja=ne kuhamo, niti pripremamo za taj dan)
  • što čete raditi određene dane (kuhati, čistiti, peći biskvite, dekorirati, kuhati krme…)
  • podijelite zadatke kroz tjedan (svaki dan napraviti određene zadatke)
  • obavite kupnju ranije i ispravno spremite namirnice kako biste bi ostale svježe
  • pripremite si krumpir, mrkvu, salatu dan ranije i stavite u hladnjak
  • sve što možete odradite ranije da se ne „slomite” zadnje dane

4. Emocionalni teret

Blagdani mogu biti emotivno izazovni, posebno ako smo daleko od svojih najmilijih ili se sjećamo onih koji više nisu s nama. Ove emocije mogu otežati uživanje u blagdanskim aktivnostima. Naš mozak se često igra s nama jer kao obranu nam nameće negativne misli. Stoga trebamo sami sebe zaustaviti kada shvatimo da nas emocije pritišću i pretvoriti ih u pozitivne.

5. Fizička iscrpljenost

Sve ove aktivnosti mogu nas i fizički iscrpiti. Dugi sati provedeni u kuhinji ili pripremi mogu dovesti do umora i stresa. Uz dobar plan rada i odmora možemo si pokušati izbalansirati obaveze kao se na kraju za blagdane ne bi razboljeli ili pili tablete za bolove.

 

Kako se nositi s blagdanskim stresom?

Srećom, postoje načini kako smanjiti stres i uživati u blagdanima. Evo nekoliko korisnih savjeta koji će Vam pomoći smanjiti stres:

1. Planiranje je ključ uspjeha

  • Napravite detaljan plan: Zapišite sve što trebate obaviti, od kupovine poklona do pripreme jelovnika.
  • Rasporedite zadatke: Podijelite zadatke na manje dijelove i rasporedite ih tijekom nekoliko tjedana.
  • Budite fleksibilni: Shvatite da se planovi mogu promijeniti i ne opterećujte se ako ne ide sve po planu.

2. Izradite jelovnik

Planirajte obroke unaprijed, uključujući jela koja se lako pripremaju ili zamrzavaju. Skuhajte sarmu nekoliko dana prije i stavite u hladnjak ili ju zamrznite, ona je bolja što duže stoji. Odaberite recepte koji su jednostavni i brzi za pripremu kako biste izbjegli stres.


❄️ Pripremite namirnice koje se mogu zamrznuti. Zamrznite si korjenasto povrće, luk, karfiol… sve što želiš staviti u blagdansku juhu. Ispeci suhe kolače i biskvite par dana unaprijed.

3. Kupovina namirnica

Kupujte namirnice barem tjedan dana prije blagdana kako biste izbjegli gužve i osigurali sve potrebne sastojke. Napravite detaljan popis svih potrebnih namirnica i kućanskih potrepština: sve potrebno za kolače i jela, piće, neke od neizostavnih stvari s mog popisa su tablete i sol za perilicu suđa, ubruse, baterije AA i AAA za dječje igračke…!

4. Postavite budžet

Odredite koliko novca možete potrošiti na obroke i poklone. Planiranje troškova unaprijed može smanjiti financijski stres koji često dolazi s blagdanskim razdobljem. Budite kreativni s poklonima, napravite personalizirane poklone za najmilije.

Zapamtite, ne izlazite iz okvira postavljenog buđžeta jer na taj način povećavamo neplanirane troškove. Previše je društveno nametnutih stvari zbog kojih svi srljamo u dugove i idemo van svojih mogućnosti samo kako bi bili u trendu. Treba nastaviti živjeti i nakon „blagdanskog ludila”.

5. Postavite realna očekivanja

  • Nije sve savršeno: Ne pokušavajte biti savršeni domaćin; fokusirajte se na kvalitetno vrijeme s voljenima.
  • Prihvatite ili zatražite pomoć: Ne bojte se zatražiti pomoć od svojih najmilijih; svi će biti sretni ako mogu doprinijeti.

6. Uključite cijelu obitelj

  • Podijelite zadatke: Uključite sve članove obitelji u pripreme. Čak i najmlađi mogu pomoći u ukrašavanju ili pripremi jednostavnih jela.
  • Stvorite obiteljsku tradiciju: Zajedničko pripremanje blagdanskih obroka ili ukrašavanje doma može biti odlična prilika za stvaranje uspomena.
  • Napravite raspored čišćenja.

7. Odredite prioritete i budite fleksibilni

Fokusirajte se na ono što vam je najvažnije i ne opterećujte se sitnicama. Recite “ne” dodatnim obavezama ako osjećate da ste preopterećeni. Prihvatite da planovi mogu varirati.

8. Briga o sebi

U vrijeme blagdana važno je odvojiti trenutke za sebe kako biste smanjili stres i održali mentalno zdravlje. Vježbajte, upalite opuštajuću glazbu, pokušajte s meditativnom molitvom ili se jednostavno opustite uz knjigu. Ukrasite kuću s ukrasima koji će vam pomoći da stvorite opuštajuću atmosferu.

9. Fokus na iskustva, a ne na materijalne stvari

Umjesto da se opterećujete savršenim poklonima ili dekoracijama, usmjerite se na stvaranje uspomena s voljenima kroz zajedničke aktivnosti i druženja.

10. Budite zahvalni

Fokusirajte se na pozitivne stvari u svom životu i budite zahvalni za sve što imate. Razmislite o volontiranju ili pomaganju onima kojima je potrebna pomoć; to može donijeti dodatno zadovoljstvo. Recite svaki dan hvala Bogu na novom danu i uživajte u malim stvarima.

Zaključak

Blagdani bi trebali biti vrijeme radosti, a ne stresa. S ovim savjetima možete smanjiti pritisak i stvoriti nezaboravne uspomene s vašim najmilijima. Uživajte u blagdanima, neka vas ispune ljubavlju i radošću!

Zapratite moje profile na mrežama Instagram i Facebook gdje svaki dan objavljujem korisne informacije i savjete o zamrzavanju, čuvanju hrane i svakodnevici domaćica.

Sretni blagdani!

Vaša Miskra

Profili

logo

Copyright © 2022 - 2025 MM Agency, obrt za internetske portale | Sva prava pridržana.

MojProfil internet portal
Skip to content