Uspjeli ste ostvariti poslovnu suradnju te prodati neki svoj proizvod ili uslugu? Čestitam – osjećaj je izvrstan, zar ne?
Međutim, nakon što prođe prvi val sreće slijedi povratak u stvarnost – kako ispravno evidentirati tu poslovnu promjenu?
Ispravno evidentiranje u određenom roku vrlo je važno jer dugoročno štedi energiju i živce pa je svakako bolje što prije odraditi taj dio posla.
Zakonodavac od nas traži da se prema našem poslu ponašamo odgovorno s pažnjom dobrog gospodarstvenika tj. da poštujemo poslovne i etičke standarde u poslovanju što znači da bi svakako trebali dobro istražiti koje su naše obveze i prava prije nego se upustimo u neko djelovanje – u ovom slučaju to se odnosi na pokretanje i vođenje našeg posla.
PONUDA
Nakon što ste dobili upit od strane eventualnog klijenta, sljedeći korak bi bio „stavljanje na papir” onog što je dogovoreno tj. uvjeta koji moraju biti ispunjeni da bi doista i započeli poslovni odnos.
Pisana ponuda trebala bi sadržavati barem osnovne podatke o kupcu i dobavljaču, opis predmeta ili usluge, cijenu, rok plaćanja, odredbu o avansnom plaćanju (vrlo važna odredba ako prvi put radite s tim klijentom ili se radi o izradi nekog proizvoda pa trebate pokriti cijenu materijala i sl.).
Možete je sastaviti u slobodnoj formi te poslati elektronskom poštom radi bržeg zaključivanja posla te lakšeg dokazivanja u slučaju nekih nedoumica ili nesporazuma.
UGOVOR O POSLOVNOJ SURADNJI
Postojanje pisanog dokaza o obvezama i pravima stranaka uključenih u neki poslovni odnos je u današnje vrijeme apsolutno potrebno i nužno.
Moja je preporuka da sa svakim svojim kupcem ili dobavljačem sklopite ugovor o poslovnoj suradnji u kojem trebate definirati tko su stranke, što je predmet ugovora (opis proizvoda ili usluge), koja je cijena predmeta ugovora, koje su obveze stranaka (npr. rokovi plaćanja, postupak u slučaju prekoračenja roka plaćanja, popusti, bonusi itd.) te uvjete suradnje (npr. u kojem roku ćete odgovoriti na upite, vrijeme u koje ste dostupni za stranke, što u slučaju nedostupnosti jer je vikend itd.).
Takav ugovor velika je prednost u slučaju spora stranaka ili u nekom nadzoru od strane inspekcije.
Kako takav ugovor otprilike izgleda možete vidjeti na sljedećem linku – možete ga preuzeti te urediti prema svojim potrebama:
https://docs.google.com/document/d/17knt4whssEG23cHfhwKiVpcgen2uYy7JIUUcGOhUblg/edit
RAČUN ZA PREDUJAM
U slučaju da ste dogovorili plaćanje proizvoda ili usluge unaprijed, te ste primili uplatu kupca na svoj račun – dužni ste odmah po primitku uplate izdati račun za predujam.
To je dokument koji je sličan računu, no razlika je u tome što se on izdaje samo u slučaju kada je primljena uplata za nešto što nije izvršeno ili isporučeno.
Dakle, radi se o vrsti posla čiji je cilj dodatno utvrđivanje ozbiljnosti poslovnog odnosa tj. da se ne radi o nekakvoj šali ili prijevari.
Svaki račun za predujam koji izdate je zaseban dokument i u njegovom naslovu mora pisati RAČUN ZA PREDUJAM te mora imati svoj redni broj.
Nakon što izvršite uslugu ili dostavite proizvod za koji ste primili uplatu taj račun za predujam trebate stornirati te izdati račun u kojem ćete navesti sve podatke kao i na računu za predujam te u napomenu napisati da je taj račun podmiren (u cijelosti ili djelomično) po određenom računu za predujam (tu navedite redni broj tog računa za predujam te datum).
RAČUN
Za svaku izvršenu uslugu ili prodani proizvod potrebno je izdati račun.
Račun ste dužni izdati u onom trenutku kada dođe do isporuke nekog dobra ili usluge, a ako se radi o usluzi koja traje dulje vrijeme tada se račun treba izdati najkasnije do zadnjeg dana u mjesecu u kojem je izvršen dio takve usluge (npr. kod knjigovodstvenih usluga).
Što svaki račun treba sadržavati – pogledajte na sljedećem linku:
https://docs.google.com/document/d/1TvgtDG-M_CbdrSTE9SZcT5MkKNaaECOUPmWqj4BOk/edit
Također, važno je napomenuti da računi koji su izdani unutar jedne poslovne godine moraju početi s brojem 1 te završiti sa zadnjim brojem izdanim na zadnji dan u toj godini.
Dakle, kada prelazimo u iduću poslovnu godinu opet počinjemo s rednim brojem 1 odnosno ne nastavljamo sa zadnjim brojem na kojem smo stali u prošloj godini.
Zašto je to tako? Zato što se svaka poslovna godina vodi zasebno i predstavlja jednu cjelinu koja započinje s 01.01. te završava s 31.12.
Najlakši način da izbjegnete nedoumice oko toga kako treba izgledati račun jest da se odlučite za jedan od brojnih knjigovodstvenih programa koji postoje na tržištu.
Svaki od njih ima svoje prednosti i mane, a na vama je da odlučite koji bi najbolje odgovarao vašim potrebama.
Ja osobno koristim Minimax budući da mi odgovara činjenica da je to online program kojem mogu pristupiti s bilo kojeg računala te je i cjenovno prihvatljiv (oko 6 € mjesečno za paušaliste). Ima također odličnu tehničku podršku i lako razumljive tutorijale pa mu je to još jedan dodatni plus.
Trebate li pomoć pri izradi dokumenata o kojima sam pisala u ovom tekstu – javite se na info@vap-obrt.hr.
Copyright © 2022 - 2024 MM Agency, obrt za internetske portale | Sva prava pridržana.