Nakon što ste odabrali ime i djelatnost svog obrta, sljedeće stavke na popisu za rješavanje bi trebale biti izrada pečata te odluka o otvaranju poslovnog računa.
A GDJE JE PEČAT?
Pečat je službeno ukinut još daleke 2017. godine no iz prakse odlazi teško i polako te će vjerojatno proći još dosta vremena do njegovog potpunog izbacivanja.
Hoće li vam isti trebati ili ne zapravo ovisi o referentima s kojima ćete se susretati u različitim etapama svog poslovnog puta.
Trenutačno postoje velike šanse da će vam isti zatrebati pa je moja preporuka da ga i izradite odmah na početku svog poslovanja – bolje da ga imate da ne bi slučajno zbog neimanja pečata izgubili dobru poslovnu priliku koju poslije ne možete više vratiti ili da zbog toga gubite živce i vrijeme na nekom šalteru.
Izrada pečata je jedna od manjih investicija i svakako prihvatljiv jednokratni trošak jer mu se cijene kreću od 20,00 € do 25,00 €.
Pečat za obrtnike mora sadržavati naziv obrta, naziv vlasnika i sjedište obrta. Uz te obvezne podatke može sadržavati i neobavezne kao što su OIB i MBO (Matični broj obrta). Moj je savjet da vaš pečat sadrži i OIB jer će vas svugdje kamo dođete pitati za isti pa ćete si prištedjeti vrijeme ako vam bude na dohvat ruke.
Pečat možete dati izraditi tek nakon što osnujete svoj obrt te nemojte zaboraviti sa sobom uzeti kopiju Obrtnice ili Rješenja o upisu obrta u Obrtni registar (najbolje kopije oba dokumenta) jer morate pružiti dokaz o osnovanom obrtu.
OTVARANJE POSLOVNOG RAČUNA
Početkom prošle godine ukinuta je obveza primanja dohotka na žiro račun te je time došlo do izjednačavanja korištenja tekućeg i žiro računa građana.
Jednostavnije rečeno to zapravo znači da se poslovanje obrta može odvijati putem bilo kojeg računa – privatnog ili poslovnog te ne morate otvarati poseban račun za primanje uplata vaših kupaca.
Zašto sam ovdje spomenula samo uplate, a ne i isplate?
Isplate ne spominjem zato što vlasnici obrta s paušalnim oporezivanjem svoje isplate tj. plaćanja ne moraju opravdavati odnosno mogu trošiti svoje prihode kako žele.
Dakle, ne moraju uzimati račune koji glase na njihove obrte te smiju plaćati troškove koji nisu u vezi s njihovim poslovanjem (što nije slučaj s „klasičnim” obrtima – oni imaju drukčiju vrstu oporezivanja, j.d.o.o.-om ili d.o.o.-om).
Međutim, moja preporuka je da se i takvi troškovi evidentiraju (barem u nekom registratoru ili tablici) zbog praćenja troškova poslovanja.
Takva evidencija dobro dođe kada poželite revidirati svoje poslovanje pa ćete imati bolji uvid u to kamo odlazi vaš novac.
Kao i svaka poslovna odluka, odluka o neotvaranju posebnog poslovnog računa ima svoje prednosti i mane.
Prednosti su:
kratkoročna ušteda vremena – ne morate istraživati koja banka je najpovoljnija, ne morate ići u banku i prolaziti kroz sam proces otvaranja koji može potrajati i do nekoliko dana
manji troškovi – ne plaćate dvije naknade za vođenje računa i mobilno bankarstvo, a i naknade za vođenje računa i transakcije su također niže kod privatnih računa
jedna kartica i jedan IBAN – ne morate razmišljati s kojom karticom plaćate i na koji račun primate uplate
Nedostaci takvog poslovanja su:
dugoročno kompliciraniji način praćenja poslovanja – i uplata i isplata
obrazloženje koje ćete morati svake godine davati Poreznoj upravi prilikom predaje godišnjeg izvještaja o poslovanju (PO-SD obrazac) ili nakon predaje istog po njihovom pozivu koji će sigurno uslijediti – tu ćete morati obrazložiti svaku uplatu koja nema izravnu poveznicu s nekim od izdanih računa (što oduzima puno vremena jer se radi o razdoblju od godine dana, pa dugo traje ako se evidencija ne vodi kontinuirano)
Ako se odlučite na odvajanje poslovnog od privatnog računa tada razmislite i o praktičnim pitanjima kao što su:
broj poslovnica određene banke u mjestu u kojem živite
blizina poslovnica
broj bankomata
postojanje uplatnih bankomata – ovo je posebno važno ako se odlučite i za mogućnost gotovinskog plaćanja vaših računa jer ćete svu tako primljenu gotovinu morati položiti na račun svog obrta
radno vrijeme (nemojte zaboraviti na subote i ljetno radno vrijeme!)
imam li možda neke povlastice ako poslovni račun otvorim u banci u kojoj imam otvoren privatni račun i sl.
Prije donošenja konačne odluke o poslovnom računu stavite na papir sve one za i protiv te odlučite koja opcija vam više odgovara.
Ako nakon određenog vremena poslovanja uvidite da je druga opcija ipak bila bolja – uvijek se možete predomisliti (samo nemojte zaboraviti o tome obavijestiti Poreznu upravu!).
Copyright © 2022 - 2024 MM Agency, obrt za internetske portale | Sva prava pridržana.